ALZ, s.r.o.
Autorizovaný predaj a servis Mitsubishi Motors


MODELOVÝ RAD AUTOMOBILKY MITSUBISHI NA 45. ROČNÍKU AUTOSALÓNU V TOKIU

 

 MODELOVÝ RAD AUTOMOBILKY MITSUBISHI NA

45. ROČNÍKU AUTOSALÓNU V TOKIU

Svetová premiéra koncepčného modelu

MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT

Evolúcia v spojení SUV + EV + AI

 • Svetová premiéra MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT
 • Prepracovaný osobný palubný asistent s využitím umelej inteligencie
 • Ukážka tzv. inteligentných reproduktorov prepojených s vozidlom

 Tokio / Bratislava, 5. októbra 2017 – Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) na 45. autosalóne v Tokiu oslávi svetovú premiéru svojho koncepčného modelu MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT. Vývojová štúdia elektromobilu naznačí pravdepodobné smerovanie vozidiel Mitsubishi Motors v najbližších rokoch. 

MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT

 KONCEPČNÝ MODEL MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT

 • Umelá inteligencia (AI) násobí schopnosti vodiča aj samotného vozidla
 • Sústava pohonu 4WD s trojicou elektromotorov
 • Aktívna kontrola stáčania okolo zvislej osi (AYC) s využitím dvoch elektromotorov

 Elektrický pohon s vysokým krútiacim momentom

 • Jazdné schopnosti s adaptívnou odozvou
 • Funkcia osobného kouča

 Koncepčný model MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT je novou generáciou vysoko výkonného elektrického SUV-crossoveru, predstavujúceho akúsi ochutnávku budúcich vozidiel od spoločnosti MMC. MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT v snahe ponúknuť čo najvyššie potešenie z jazdy spája tie najlepšie technológie Mitsubishi Motors s flexibilitou vozidiel SUV, pripravených pobiť sa s akýmkoľvek terénom.

MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT je ďalším rozšírením know-how spoločnosti MMC na poli SUV v oblasti elektrického pohonu a pohonu všetkých kolies, vrátane ďalšieho posunu na novú úroveň prostredníctvom umelej inteligencie (AI). Uvedené aspekty spoločne prinášajú bezpečné a príjemné jazdné schopnosti, s presnými reakciami na požiadavky vodiča za všetkých klimatických podmienok a bez ohľadu na typ povrchu.

MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT bol postavený s cieľom podnietiť prirodzenú zvedavosť vodiča aj zvyšku posádky, v presnom súlade s významom slova Evolution (evolúcie, rozvoj).

 • MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT využíva vysokokapacitnú batériu a výkonné elektromotory s vysokým krútiacim momentom, poskytujúce hladkú a dynamickú odozvu, ktorou sa elektromobily líšia od vozidiel so spaľovacím motorom. Sústava pohonu 4WD s trojicou elektromotorov využíva jeden samostatný elektromotor na pohon kolies prednej nápravy a nový systém AYC (aktívna kontrola stáčania okolo zvislej osi) s dvojicou elektromotorov, ktorý zabezpečuje koordinovanú činnosť dvoch zadných elektromotorov prostredníctvom elektronicky riadeného vektorovania krútiaceho momentu v rámci systému AYC1. Pri jazde po meste, na rýchlostných komunikáciách aj cestách plných zákrut tento systém vždy zabezpečuje ostré a pohotové reakcie, verne odrážajúce zámery vodiča.

*1 ... Active Yaw Control

 • Mozgom MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT je systém umelej inteligencie (AI), ktorý ďalej posúva vodičove schopnosti. Systém AI vďaka sústave senzorov dokáže okamžite sledovať zmeny stavu vozovky a aktuálnu dopravnú situáciu, rovnako tak ako zámery vodiča. Keďže systém dokáže hladko koordinovať zámery majiteľa s výkonovými charakteristikami vozidla, účinne podporuje vodiča akýchkoľvek schopností. Jednoduchšia a bezpečnejšia kontrola nad vozidlom potom predstavuje posun motoristických skúseností na novú úroveň.
 • Vďaka špeciálnej funkcii osobného kouča v rámci systému umelej inteligencie je možné vodičovi odovzdávať nové vedomosti, a nenútene tak zlepšovať jeho vodičské schopnosti. Systém si najprv vytvorí celkový obraz o úrovni vodičských schopností a následne pripraví program školenia, na základe ktorého poskytuje rady prostredníctvom hlasového dialógu a veľkého displeja na prístrojovej doske. Vo výsledku tak vodič bez ohľadu na úroveň vlastných schopností rýchlo získa automobil, ktorý sa správa presne podľa jeho zámerov, a čoskoro tak zakúsi pôžitok z jazdy na predtým nepoznanej úrovni.

MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT bude jedným z 12 prezentovaných modelov od Mitsubishi. Bude ho sprevádzať nové SUV kupé Eclipse Cross (model pre japonský trh), V Japonsku odhalené vôbec po prvý krát, určené na predaj na japonskom trhu od začiatku budúceho roka. Súčasťou prezentácie bude aj Outlander PHEV a ďalšie kľúčové modely MMC predávané v Japonsku.

 Technická prezentácia

Osobný asistent s prvkami umelej inteligencie (AI)

Osobný palubný asistent Mitsubishi Motors s prvkami umelej inteligencie (AI) sa snaží komplexným spôsobom porozumieť celej posádke vozidla. Prináša nové "prepojené" motoristické skúsenosti tým, že poskytuje správny druh informácií pre bezpečnejšie a pohodovejšie cestovanie, napríklad aj tak, že podporuje komunikáciu medzi vodičom a zvyškom rodiny doma.

Nižšie sú uvedené kľúčové vlastnosti osobného asistenta s umelou inteligenciou (AI):

1)     Dialógový systém

 • Osobný asistent AI využíva najmodernejšie technológie umelej inteligencie, vrátane rozpoznávania hlasu a spracovania prirodzeného jazyka, s cieľom správne porozumieť tomu, čo cestujúci hovoria, a rozprávať s nimi čo najviac prirodzeným jazykom, bez ohľadu na ruchy z dopravy na pozadí.
 • Vďaka technológii tzv. hlasového odtlačku a rozpoznávania osôb dokáže systém rozlíšiť medzi cestujúcimi, učiť sa na základe ich reči a správania, resp. poskytovať im služby spĺňajúce ich preferencie a potreby.
 • Vodič pomocou tohto systému môže hlasom ovládať najrôznejšie palubné funkcie, ako je klimatizácia, stierače, svetlomety a ďalšie. Systém tiež sprostredkuje informácie o stave vozidla, vrátane upozornenia na prípadné chyby.
 • Funkcia osobného asistenta AI pre rozpoznávanie hlasu využíva hybridný systém, ktorý spája spracovanie v cloude s lokálnym (palubným) spracovaním dát. Lokálny systém zabezpečuje vysokú presnosť rozpoznávania hlasu, a to aj bez pripojenia k sieti alebo v čase, keď je sieťové pripojenie obmedzené.
 • Niektoré z popisovaných funkcií budú prezentované*2 aj na tohtoročnom autosalóne v Tokiu.

*2 Vyvinuté v spolupráci s CAPIO Inc. a ichibel co, ltd.

2)     Konektivita s rôznymi zariadeniami a obsahom

 • Osobný asistent AI podporuje konektivitu s najrôznejšími zariadeniami a obsahom. Dokáže sa napríklad spojiť s dronom a overiť dopravnú situáciu vpredu na trase, resp. poskytnúť cestujúcim pohľad z vtáčej perspektívy na prírodné scenérie v okolí.

Ukážka inteligentných reproduktorov

MITSUBISHI CONNECT zóna na stánku Mitsubishi Motors predstaví bezdrôtové reproduktory (tzv. inteligentné reproduktory) poukazujúce na možnosti prepojenia domácnosti s vozidlom. Reproduktory využívajú asistentku Alexa zo služby Amazon Echo a virtuálneho osobného asistenta Google Home VPA. Inteligentné reproduktory sú jednou zo služieb palubnej konektivity, ktoré vyvíja spoločnosť MMC.

Asistentka Alexa zo služby Amazon Echo používa hlasové príkazy na prehrávanie hudby, prácu s kalendármi, online nakupovanie a ovládanie inteligentných elektrických spotrebičov.

Služba Google Home zahŕňa osobného asistenta (VPA), ktorý využíva hlasové príkazy na prehrávanie hudby, prácu s kalendármi a ovládanie inteligentných elektrických spotrebičov.

Využívanie inteligentných reproduktorov je na vzostupe, najmä v Spojených štátoch.

Na stánku Mitsubishi Motors budú môcť návštevníci vidieť, ako sa asistenti v spolupráci s inteligentnými reproduktormi prepoja s vozidlami, kde môžu ovládať svetlomety, upraviť teplotu v interiéri alebo zamknúť či odomknúť dvere. Návštevníci autosalónu si budú môcť tieto funkcie vyskúšať aj osobne.

Google Home je ochranná známka spoločnosti Google Inc.

Modelový rad spoločnosti MMC na tokijskom autosalóne 2017

Model

Počet vystavovaných vozidiel

Poznámky

Dni pre novinárov

Dni pre verejnosť

MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT

1

1

Svetová premiéra.

Eclipse Cross

4

4

Špecifikácia pre japonský trh
(prezentované modely)

Outlander PHEV

2

2

1 vozidlo pre prezentáciu Umelej Inteligencie (AI)

Outlander

 

1

 

Delica D:5

 

1

 

RVR

 

1

 

eK Custom

 

1

 

eK Space Custom

 

1

 

Celkom

7

12

 

 

 Tohtoročný 45. ročník autosalónu v Tokiu bude prístupný verejnosti od 27. októbra do 5. novembra. Dni pre novinárov sú naplánované na 25. a 26. októbra 2017 v priestoroch výstavného centra Tokyo Big Sight. Ďalšie informácie nájdete na: http://www.tokyo-motorshow.com/en

 Spoločnosť MMC zriadila špeciálnu anglickú web stránku s informáciami o 45. Autosalóne v Tokiu:

http://www.mitsubishi-motors.com/en/innovation/motorshow/2017/tms2017/

 O spoločnosti Mitsubishi Motors Corporation (MMC)

MMC je japonská automobilka s celosvetovou pôsobnosťou, pýšiaca sa konkurenčnou výhodou v oblasti pick-upov aj vozidiel SUV a technológií pohonu 4WD. Pôsobí na viac ako 160 trhoch, najmä v regióne ASEAN. MMC vyvíja elektromobily už od roku 1966. Automobilka v roku 2009 predstavila svoj prvý sériovo vyrábaný elektromobil (i-MiEV), po ktorom v roku 2013 nasledoval model Outlander PHEV - prvé plug-in hybridné SUV s pohonom 4WD a s dvojicou elektromotorov.

MMC po celom svete zamestnáva na 30 000 ľudí. Výrobné závody MMC nájdeme v Japonsku, Thajsku, Číne, Indonézii, na Filipínach a v Rusku. Zásadnú úlohu v raste MMC zohrávajú napr. modely Pajero Sport, L200 / Triton a Outlander PHEV. Celosvetové predaje tejto automobilky vo fiškálnom roku 2016 dosiahli 926 000 vozidiel. Čisté tržby MMC za fiškálny rok 2016 dosiahli objem 1,9 bilióna jenov.